PATOLOGIA RODZINY

RODZINA

Powinna być dla nas najważniejsza. Rodzimy się w niej, wychowujemy, dorastamy, nabywamy umiejętności i uczymy się kochać. Lecz nie dla wszystkich ludzi rodzina i jej członkowie jest najważniejsza.

Coraz częściej w naszym życiu spotykamy się z rodzinami, które żyją zupełnie inaczej niż ten „prawidłowy model rodziny”.

Raczej nie zwracamy uwagi na to jak żyją inni… Bardzo często spotykam się z artykułami o rodzinach patologicznych. Zawsze wydawało mi się, że ten problem jest gdzieś obok nas i CI co mają wiedzieć o nim to wiedzą.

„Jednak najgorsze jest to, że co wieczór słyszę jak on ją biję, co dzień widzę ich pijanych. Wczoraj Bogdan leżał pijany w trawie, i moi znajomi to widzieli. Wstyd mi za nich […]”.

To właśnie fragment artykułu, który przeczytałam ostatnio na dość popularnym portalu internetowym. Od tamtej pory zaczęłam śledzić tą stronę i ku mojemu zdziwieniu coraz częściej pojawiają się tam tego typu artykuły…Czyżby ludzie zaczęli się interesować tym problemem?!

ZJAWISKO PATOLOGII

Patologia

Społeczne zachowania się jednostek i grup oraz funkcjonowania instytucji społ., pozostające w sprzeczności z wartościami i zasadami akceptowanymi przez społeczeństwo; rozróżnia się p.s. indywidualną, gdy nosicielami i przekaźnikami negatywnych cech i zachowań są jednostki, oraz patologię życia zorganizowanego, gdy człowiek jest gł. przedmiotem ujemnych oddziaływań struktur społ., stosunków międzyludzkich; do najważniejszych zjawisk p.s. zalicza się: przestępczość, pijaństwo i alkoholizm, narkomanię, prostytucję, patologię rodziny (m.in. sieroctwo społ., rozwody) oraz patologię struktur organiz. (np. kliki, nepotyzm, niekompetencję, niejasny podział obowiązków i odpowiedzialności między komórkami organizacyjnymi).

To właśnie „sztywna” definicja jaką znalazłam w internecie. Jestem pewna, że na 100% nie przekazuje co to tak naprawdę jest PATOLOGIA.

Z czego narodziła się patologia? Czytając najróżniejsze artykuły zaczęłam się zastanawiać czy to właściwie można jakoś dokładnie zdefiniować…Wydawać się może, że to „zjawisko” nie ma jakiegoś określonego początku. Moim zdaniem było zawsze…

ŻYCIE W RODZINIE PATOLOGICZNEJ

Rodziny patologiczne to nie tylko rodziny dotknięte alkoholizmem, jak się powszechnie przyjęło. Patologię spotkać możemy w tzw. szczęśliwych rodzinach, w której na pierwszy rzut oka niczego nie brakuje.

Zdarza się jednak tak, że w rodzinie patologicznej nie zauważa się nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, co jest oczywiście zjawiskiem dziwnym. Przykładowo ojciec bije dzieci, matka pije i nikt sobie z tego nic nie robi. Jedyną deską ratunku dla takich rodzin jest otoczenie w którym żyją.

Trudno jednak trafić na takich życzliwych sąsiadów, którzy zwrócą uwagę na to co dzieje się za ścianą. Ludzie zazwyczaj boja się reagować w takich sytuacjach, twierdzą że to nie ich sprawa. Właśnie tu pojawia się problem – pomoc takiej rodzinie nadejdzie wtedy gdy coś złego się stanie i zajmie się tym policja…

W rodzinach patologicznych nie tylko występuje problem znęcania się fizycznego nad członkami rodziny. Przemoc to również znęcanie się psychiczne, zaniedbywanie i przemoc na tle seksualnym.

Jeżeli skupimy się na przemocy członka/członków rodziny nad dziećmi wiadome jest, że takie dziecko nie będzie się rozwijało poprawnie. Wystąpi tu szereg zaburzeń psychicznych jak i fizycznych. Dziecko nad, którym znęca się rodzic wstydzi się komukolwiek powiedzieć o tym. W szkole jest samotne, nie nawiązuje kontaktów z rówieśnikami. Zaczyna mieć problemy w nauce, nie chodzi na lekcje…Kto wie czy takie dziecko w późniejszym wieku „dzięki” swoim rodzicom nie wpadnie w złe towarzystwo, nie zacznie pić alkoholu i brać narkotyków?? To oczywiście jeden wielu i jeden z najgorszych modeli zachowania dzieci z rodzin patologicznych. Niestety w większości przypadków właśnie tak to się odbywa.

Dlaczego rodzice tworzą swoim dzieciom w domu takie piekło?

Rodzice powinni stwarzać dzieciom bezpieczeństwo, opiekować się, wychowywać, uczyć, otaczać ciepłem i być blisko…Jednak w rodzinach patologicznych wygląda to zupełnie inaczej. Bardzo często się zdarza, że rodzice w dzieciństwie też doświadczyli przemocy, byli zaniedbywani i poniżani. Powielają oni te same zachowania w wieku dorosłym kiedy mają swoje dzieci. Osoby, które nie popierają przemocy wobec innych a w szczególności do swoich dzieci, a doświadczyły tego w dzieciństwie nie potrafią kontrolować swojej agresji i dochodzi do rękoczynów. Oczywiście to zachowanie jest absurdalne. Jak można bić swoje dziecko, kiedy ktoś w dzieciństwie też bił bity?! Jednak takie zachowania są bardzo częste w naszym społeczeństwie.

Konflikty między małżonkami mocno wpływają na życie i spokój rodziny. Kiedy w trakcie kłótni zaczyna pojawiać się jakakolwiek przemoc wobec małżonka, a później dzieci można być pewnym że tworzy się rodzina patologiczna. W konsekwencji pojawia się alkohol, bezrobocie…

Zaniedbywanie dzieci i traktowanie w sposób okrutny nie tyczy się tylko własnych dzieci. Często spotyka się sytuacje gdzie do rodziny wkracza dziecko jednego z małżonków, pochodzące z innego małżeństwa. Taka nowa osoba w rodzinie potrafi być niezaakceptowana przez wszystkich członków.  Nikt się nią nie opiekuje, nie zwraca uwagi, poniża.

Bardzo zainteresował mnie artykuł gdzie wyczytałam informacje, że dzieci do lat czterech są najczęstszą grupą dzieci trafiających do szpitala z powodu stosowania przemocy wobec nich. Później 82% bitych dzieci to dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Im starsze pokolenie tym ten wskaźnik spada. Dlaczego? Być może dlatego, że im starsze dziecko tym może się obronić, uciec z takiej rodziny, albo próbować wpłynąć na rodziców.Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: